Czego użyć do przycinania płytek ceramicznych, kamiennych.

Oddanie domu w stanie surowym wymaga podjęcia się ostatnich prac wykończeniowych i montażowych. Wśród nich znajdziemy nie tylko malowanie ścian, ale także kładzenie podłóg. Podobną sytuację mamy w trakcie remontów mieszkań w blokach, tutaj również często konieczna jest wymiana starej podłogi na nową. Oszczędności w tym zakresie są możliwe jeżeli zrezygnujemy z usług fachowca i zajmiemy się kładzeniem płytek ceramicznych lub kamiennych we własnym zakresie, wymaga to wprawy i użycia właściwych narzędzi. Jakich narzędzi do przycinania będziemy potrzebować? 

Jednym z niezbędnych narzędzi jest przecinarki do glazury, popularnie zwana gilotyną. Przy jej użyciu zrobimy jednolite proste cięcie liniowe. W sprzedaży znajdziemy zarówno modele dłuższe, jak i krótsze. Ich użycie jest zależne od rozmiarów płytek. Każda przycinarka jest wyposażona w specjalne kółko tnące, które poprowadzenie płytkiego nacięcia. Dociskając rękojeść w stronę podłogi, płytka dzieli się na części zgodnie ze wcześniejszym śladem ostrza. Właściwej klasy gilotyna powinna posiadać gumową podkładkę, co pozwala na utrzymanie narzędzia w jednej pozycji podczas pracy. Natomiast prowadnica znajdująca się na łożyskach nie wymaga użycia dużej siły podczas przycinania nawet większej ilości elementów. Niektóre modele wyposażone są w dodatkowe przyssawki, co pozwala na przymocowanie płytki pod określonym kątem. Następne narzędzie to piła wyposażona w brzeszczot z ostrzami wolframowymi bądź piła przeznaczona wyłącznie do płytek z ceramiki i kamienia. Przytniemy nią płytki w wybranych miejscach z możliwością wyboru kształtu w punktach stycznych w pomieszczeniach. W praktyce chodzi o miejsca, gdzie trzeba wycinać kilka kształtów w płytce, aby dopasować element.

Kolejnym narzędziem jest pilarka do glazury, którą jest wyposażona w silnik elektryczny. Przy użyciu tej maszyny możliwe jest prowadzenie cięć na wielkoformatowych płytkach w dużej ilości. Urządzenie wyposażono w specjalne chłodzenie tarczy tnącej przy użyciu wody. Pilarka do glazury także jest często wyposażona w szereg udogodnień takich jak gumowy blat, czy regulacja wysokości nóg. Prostym i niewielkim narzędziem do pracy z płytkami jest nóż glazurniczy wyposażony w ostrze z wolframu. Dzięki niemu wytniemy niewielką linię w płytce, którą da się w łatwy sposób przełamać w celu otrzymania prostej krawędzi. Przy użyciu tego noża możliwe jest nacinanie linii prostych, jak i skośnych. Istnieje także nóż glazurniczy ze specjalnymi szczypcami, przy ich użyciu wyłamuje się elementy bez użycia dużej siły. Istnieją także szczypce glazurnicze, które ułatwiają zaokrąglenie krawędzi materiałów. http://materialy-budowlane.info.pl