Czy kolektory słoneczne do ogrzania wody w domu się opłacają?

Kolektory słoneczne znajdują zastosowanie w domach jednorodzinnych. Są to urządzenia, które podobnie jak fotowoltaika pozwalają na osiąganie oszczędności. Kolektory mogą posłużyć nam do ogrzania wody użytkowej, jak również wsparcia centralnego systemu ogrzewania. Podobieństw między instalacjami fotowoltaicznymi, a kolektorami jest jednak więcej. Użytkowanie obu rozwiązań jest niezwykle tanie, natomiast jedno i drugie rozwiązanie różni się diametralnie jeżeli chodzi o sposób działania. 

Kolektory słoneczne można wykorzystać do podgrzania wody w instalacjach centralnego ogrzewania, jak również jako element wspierający działanie instalacje grzewczej. Największą popularnością wśród użytkowników cieszą się kolektory płaskie. Jeżeli chodzi o budowę to kolektory posiadają specjalny moduł absorbujący promieniowanie słoneczne. Moduł ten zbudowany jest na bazie miedzianych lub aluminiowych rur przymocowanych do blachy aluminiowej/miedzianej. Wierzchnią warstwę stanowi powłoka zabezpieczająca wykonana z szyby o wysokiej przepuszczalności promieni słonecznych. Wewnątrz absorbera dochodzi do pochłaniania energii, która transportowana jest do cieczy znajdującej się w kolektorze. Najczęściej jest to glikol, który bywa problematyczny jeżeli chodzi o wygodę codziennego użytkowania. W przypadku kolektorów stosowany jest także specjalny wymiennik, gdzie składowana jest woda raz zagrzana przez instalację. Inną budową charakteryzują się kolektory próżniowo-rurowe, które składają się z równolegle rozmieszczonych rur szklanych o niewielkiej średnicy od 5 do 10 cm. System ten także posiada absorber, a konstrukcja kolektora pozwala na wytworzenie próżni w rurach, co przekłada się na niższe straty energii cieplnej. To jednak kosztuje, gdyż kolektory tego typu są zdecydowanie droższe. Kolektory próżniowo-rurowe są także zdecydowanie wydajniejsze w okresie obniżonego nasłonecznienia.

Ile to kosztuje oraz jakie są wady kolektorów słonecznych?

W przypadku kolektorów płaskich kwota zakupu oraz montaż wynosi w granicach 14 500 zł. W przypadku kolektorów próżniowo-rurowych mówimy już o cenie powyżej 20 000 zł, czyli tyle ile kosztuje montaż instalacji fotowoltaicznej. Wielu instalatorów chcąc sprzedać kolektory słoneczne nie wspomina o wadach takiego rozwiązania. Tych niestety jest sporo. Pomimo udoskonaleń technologicznych tylko częściowo zniwelowano wady takie jak stosunkowo wysoka awaryjność urządzeń. Warto wiedzieć, że w przypadku glikolu znajdującego się w rurach niezbędna jest jego wymiana co kilka lat. To niesie za sobą dodatkowe koszty. Trzeba także wspomnieć o konieczności opróżniania rur w okresie zimowym, gdyż przemarzanie może skutkować uszkodzeniem kolektorów. Cena takiej instalacji jest zbliżona do kosztu zakupu znacznie mniej awaryjnej i bardziej popularniej fotowoltaiki. Panele słoneczne nie mają wady poprzednika, nie ma potrzeby wykonywania dodatkowych prac przy instalacji. Dodatkowo uzysk energii wykorzystamy do zasilenia wszystkich urządzeń znajdujących się w budynku. W przypadku ogrzewania wystarczy jedynie podłączyć instalację przez sterownik do grzałki w zbiorniku c.w.u, ustawić żądaną temperaturę i możemy zapomnieć o istnieniu dodatkowych obowiązków związanych z obsługą systemu. Zobacz także: http://fotowoltaika-polska.pl