Już na etapie wyboru projektu budowy domu praktycznie zawsze uwzględniamy budowę piwnicy, w której będziemy mogli składować przetwory, ale także narzędzia potrzebne w domu. Warto pamiętać, iż położenie poniżej warstwy fundamentowej generuje co prawda właściwą temperaturę do utrzymania przetworów, lecz problemem jest wilgoć. Problem ten nie występuje jeżeli hydroizolacja nie została zastosowana lub wykorzystano niekompatybilne ze sobą materiały. Pamiętajmy, że od rodzaju fundamentów zależny jest wybór izolacji.
Dobrym przykładem zastosowania hydroizolacji jest dom położony na ławach fundamentowych. Tutaj niezbędne jest zamontowanie trzech rodzajów instalacji – jedna pionowa i dwie poziome. Warstwę poziomą instalujemy na ławach fundamentowych w taki sposób, aby dało się ją zestawić z dwiema poziomymi izolacjami. Uzyskamy w ten sposób wysoką szczelność, ponieważ pozioma izolacja uniemożliwi wodzie na dostawanie się do warstwy fundamentu. Tego typu hydroizolacja jest instalowana na płytach betonowych. Izolacji podlegają także ściany narażone na działanie wilgoci. Jeśli chodzi o dom na płycie fundamentowej to tutaj także kładziemy izolację pionową i poziomą w sposób pozwalający na ich wzajemne zespolenie.
Jaki materiał do hydroizolacji?
Dostęp do materiałów wysokiej jakości jest bardzo szeroki, niemniej na rynku spotkamy także izolacje znacznie gorszej klasy. Hydroizolacja ma działać sprawnie przez wiele lat, dlatego odporność na czynniki atmosferyczne i trwałość to dwa główne parametry, które trzeba uwzględnić. Popularne materiały hydroizolacyjne to masy bitumiczne i papy, które można w prosty sposób nałożyć, a następnie w niedługim czasie po montażu, zakopać fundamenty. Przed aplikacją papy należy dokładnie oczyścić podłoże z piasku lub żwiru powierzchni, ściany z kolei trzeba wykończyć tynkiem wyrównawczym. Masę bitumiczną aplikujemy zwykłą szpachelką, bądź pędzlem w zależności od posiadanego produktu. Każdy z nich może różnić się sposobem montażu. Wśród mniej popularnych rozwiązań znajdziemy hydroizolacje w formie membran, folii, szlamu i mas betonitowych. Niższa popularność wbrew pozorom nie oznacza gorszej jakości, a wręcz odwrotnie. Profesjonalne zastosowania wymagają niekiedy najwyższej jakości, zapewniają ją materiały takie jak na przykład masa polimerowo-bitumiczna. Nie zawsze warto jest oszczędzać, ponieważ wyższy koszt hydroizolacji zagwarantuje trwałość i bezpieczeństwo przeciwwilgociowe na wiele lat. Trzeba wiedzieć, że pojawienie się uszkodzenia będzie decydowało o trwałości. Z kolei wybór taniej izolacji może skutkować znacznymi problemami z wilgocią i brakiem spełnienia swojej funkcji. To rodziny szereg kosztów, które mogą lawinowo rosnąć w wyniku szkód wywołanych naporem wody.
Hydroizolacja, a dokładniej materiał użyty do jej wykonania powinien uwzględniać miejsce, w którym zlokalizowany jest wybrany budynek. Jeżeli wody gruntowe utrzymują się na niskim poziomie wystarczy zastosować izolację z masy bitumicznej. W przypadku, gdy wody gruntowe występują na rożnych poziomach to dobrze jest rozważyć wzmocnione hydroizolacje np. papę bitumiczną. Natomiast dla budynków na terenach objętych wysokim poziomem wód gruntowych, niezbędne może okazać się wykonanie szczelnej wanny zewnętrznej.