Mostki termiczne nie występują w budynkach, gdzie izolacja termiczna przegród zewnętrznych została wykonana we właściwy sposób. Mowa tu o łączeniach ścian, fundamentów, dachów. Wszelkie błędy wykonawcze skutkują prędzej, czy później powstawaniem ucieczek ciepła. Niekiedy ucieczki ciepła są wynikiem niszczenia materiałów z biegiem lat. Przykładem jest tu ocieplenie poddasza z użyciem wełny, która straciła swoje właściwości i uległa zawilgoceniu. W takiej sytuacji konieczna będzie wymiana warstwy izolacji na nową, możemy w tym celu użyć pianki poliuretanowej.
Pozbycie się szczelin
Pozostałe części budynku należy dokładnie zbadać pod kątem ucieczek ciepła. Możemy w tym celu skorzystać z kamery termowizyjnej. Należy uzupełnić wszystkie szpary, które znajdziemy między płytami termoizolacyjnymi. Przesuwająca się wełna mineralna? Nic trudnego, powstające szczeliny należy wypełnić wąskimi pasami. Pojawiła się luka w ociepleniu styropianem? Do szczelin wystarczy zaaplikować piankę poliuretanową niskoprężną.
Drzwi, okna, balkon
Jednym z miejsc, przez które ucieka ciepło jest stolarka okienna i drzwiowa. W obu przypadkach zaleca się montaż możliwie blisko krawędzi dla ściany nośnej w okolicy linii ocieplenia. Jeżeli występuje tam jakikolwiek odstęp np. pomiędzy ościeżnicą, a izolacją to jest to gotowy przepis na mostek termiczny w tym miejscu. Podobnie sprawa wygląda w przypadku okien połaciowych. Nawet jeśli producent zadbał o wyposażenie okna w ramkę termoizolacyjną to ocieplenie przestrzeni pomiędzy ościeżnicami, a krokwiami jest koniecznością. W budynkach posiadających balkony, inwestorzy zapominają niekiedy o właściwej izolacji i pozostawiają tzw. „goły beton”. W praktyce jest tak, że powinno się ocieplić całą płytę balkonową tj. dół, górę, boki. Stosowanym przez wielu inwestorów elementem są przekładki termoizolacyjne. Jest to nic innego jak specjalna izolacja znajdująca się w miejscu łączenie zbrojonej płyty oraz zbrojonego stropu. W ten sposób łączenie obu elementów przebiega z zachowaniem wysokiej izolacji, a za utrzymanie ciepła odpowiedzialna jest właśnie przekładka termiczna.
Kolumny zewnętrzne
Elementem budynków, o którym rzadko się mówi w kwestii termoizolacyjności są kolumny znajdujące się na zewnątrz. Zastosowanie tego nader ciekawego wzornictwa przypominającego dawne dworki szlacheckie może przysporzyć sporo kłopotów. Problem z izolacją cieplną domu zaczyna się wtedy, gdy zdecydowaliśmy się na połączenie kolumn z pozostałymi elementami konstrukcyjnymi domu. Wówczas dochodzi do pojawienia się mostków termicznych ze względu na przerwę w ciągłości izolacji cieplnej. Zanim więc pomyślimy o wykonaniu takiej konstrukcji w nowo budowanym domu warto dwa razy się zastanowić. Rozwiązaniem problemu z ucieczkami ciepła jest zastosowanie przystosowanych specjalnych szalunków izolujących. Konstrukcje tego typu wyposaża się w izolację termiczną.
Nadproża i wieńce
Newralgicznym elementem w budynku mogą być także nadproża oraz wieńce. Problem z mostkami termicznymi wieńców ma miejsce wyłącznie wtedy, gdy prace przeprowadzono niezgodnie ze sztuką budowlaną. Profesjonalna firma budowlana stawia zawsze na ocieplenie, a następnie obudowanie od zewnątrz płytkami betonowymi, ceramiką poryzowaną, czy pustakami. Podobnie ma się kwestia nadproży. Czytaj także: ocieplanie poddasza.