Ogrzewanie podłogowe to nowoczesna i niezwykle wygodna instalacja. Często w fazie projektowej domu zastanawiamy się nad wyborem tego rozwiązania, gdyż gwarantuje nam to codzienny komfort. Podstawową zaletą jest codzienny komfort użytkowania podłóg w domu. Wychodząc z wanny na chłodną podłogę nie będzie tak wygodnie jak wyjść bosą stopą na ciepłą. Podobna sytuacja ma miejsce w trakcie zabaw dzieci w pokoju, które mogą siedzieć bezpośrednio na podłodze bez narażenia na przeziębienie. Wybierając ogrzewanie podłogowe pierwszym zagadnieniem, które należy uwzględnić jest grubość wylewki.
Tradycyjna grubość wylewki zalecana przez ekspertów budowlanych wynosi najczęściej około 6,5 cm. Grubość to nie jedyna istotna wartość, gdyż trzeba ją dopasować uwzględniając szereg czynników: zastosowanie wylewki anhydrytowej bądź betonowej, odporność podłoża na obciążenia, przewodnictwo cieplne, czy ściskanie. Grubość można dostosować zgodnie z potrzebami, musimy jednak uwzględnić kwestie techniczne takie jak chociażby wytrzymałość. Zbyt cienkie podłoże może prowadzić do osłabienia podłoża z czasem oraz pękania podczas użytkowania. Nie narażajmy się na późniejsze problemy i wybierzmy podłoże właściwej grubości.
Zastanawiając się nad właściwą grubością wylewki musimy wziąć pod uwagę maksymalną temperaturę dla instalacji ogrzewania podłogowego. Jak to rozumieć w praktyce? Warstwa podłoża nie powinna się nagrzewać za mocno. Określana jest maksymalna wartość temperatury, która wynosi 29 stopni Celsjusza (temperatura mierzonej podłogi) oraz 26 stopni przy wyborze podłoża wykonanego z różnych materiałów takich jak panele, czy płytki. Aktualnie możliwy jest wybór grubości wylewki nieprzekraczającej 3 cm (sucha podłoga). Jeśli zaś mówimy o maksymalnej grubości dla wylewek betonowych to wynosi ona między 8, a 10 cm. Nie zalecamy wyboru górnego limitu, gdyż taka podłoga będzie potrzebować więcej czasu na nagrzewanie. Plusem takiego rozwiązania będzie natomiast wolniejsze chłodzenie się podłoża. Trzeba więc zdecydować, czy zależy nam bardziej na oszczędności ekonomicznej, czy może dłuższym czasie użytkowania podłogi po nagrzaniu.