Właściwa wentylacja w budynku to podstawa, podobnie ma się kwestia ogrzewania budynku. Stosowanym coraz chętniej rozwiązaniem jest montaż pompy ciepła oraz wentylacji mechanicznej wyposażonej w rekuperator. Tego typu wariant pozwala na optymalizację zarządzania energią oraz wymianą powietrza w pomieszczeniach. Jeśli nasz system grzewczy opiera się na pompie ciepła to w zestawieniu z rekuperacją może przenieść wyłącznie oszczędności wynikające z działania tych dwóch urządzeń.
Należy pamiętać, że obiekt wyposażony w wentylację mechaniczną z wymiennikiem ciepła pozwala na odzyskanie części energii cieplnej znajdującej się wewnątrz pomieszczeń. Działa to na zasadzie wymiany ciepła ze środka z powietrzem z zewnątrz przy jednoczesnym ograniczeniu ucieczek ciepła. Powietrze jest mieszane w sposób, który nie wymaga dodatkowego dogrzewania budynku. Widzimy więc dużą zaletą porównawszy rekuperację z tradycyjną wentylacją grawitacyjną. Aby można było wykorzystać zalety połączenia ze sobą dwóch systemów należy najpierw uwzględnić niezbędne parametry obiektu. Należy wziąć pod uwagę dane dotyczące temperatury powietrza nawiewanego, temperatury w określonych pomieszczeniach, ilość powietrza wentylowanego. Jeżeli zadbamy o aspekty techniczne pompy ciepła oraz wentylacji z rekuperatorem to będziemy mogli czerpać pełnymi garściami z ich możliwości.
Dwa systemy, jeden cel
Połączenie ze sobą wentylacji oraz pompy ciepła pozwala przede wszystkim na uzyskanie wysokiej oszczędności w budynku mieszkalnym. Zaletą jest także obniżenie kosztów eksploatacji, czy uzyskanie optymalnych warunków mających wpływ na komfort życia domowników. Czynniki ekonomiczne są tym, co pozwala cieszyć się dwoma urządzeniami naraz. Jednorazowy koszt inwestycji jest co prawda wyższy, ale w dłuższej perspektywie zyskujemy bardzo energooszczędny dom o doskonałych warunkach cieplnych i wentylacyjnych. Aby tak się stało należy jednak zadbać o wykonanie przez firmę montującą projektu dostosowanego do potrzeb domów jednorodzinnych. Powinien on zawierać niezbędne parametry dotyczące oporu termicznego w newralgicznych miejscach tj. ścianach, oknach, dachu, drzwiach, podłogach. Korzystanie z szeregu zalet połączenia dwóch instalacji jest jednak możliwe wyłącznie przy uwzględnieniu zysków ciepła, które będą wynikały z wyliczeń dotyczących ilości oraz temperatury powietrza wentylowanego. Specjaliści zajmujący się montażem tego typu rozwiązań są w stanie dobrać właściwą moc pompy ciepła, jej typ, podobnie wyglada kwestia rekuperacji. Wszędzie tam o opłacalności i skutecznym działaniu decyduje profesjonalne wykonanie wszystkich etapów: projektu, wyliczeń oraz fachowego montażu całości. Czytaj więcej: wentylacja mechaniczna Ciechanów.
Korzystne współdziałanie systemu grzewczego oraz wentylacji z rekuperatorem wynika przede wszystkim z redukcji dolnego źródła dla pompy, która nie jest zmuszona dzięki drugiej instalacji do wzmożonej pracy. Zapotrzebowanie na ciepło zostaje więc zniwelowane do minimum. Instalacje pozwalają także ograniczyć liczbę odbiorników ciepła (grzejników) oraz ich wielkość. Ograniczamy także długość oraz rozstaw dla pętli ogrzewania płaszczyznowego. To również służy zmniejszeniu zużycia energii cieplnej w domu. Finalnie wszystkie wyżej wymienione zalety połączenia dwóch systemów przekładają się bezpośrednio na znacznie niższy koszt utrzymania budynku.