Wentylacja grawitacyjna a mechaniczna. Jak zadbać o wymianę powietrza?

Ważną rolę w budynkach odgrywa wentylacja, dzięki której możliwe jest pozbycie się nieprzyjemnych zapachów powstających w trakcie gotowania, czy też wilgoci i dwutlenku węgla powstających w trakcie kąpieli i oddychania. Wymiana powietrza jest potrzebna, gdyż od niej zależy nasze samopoczucie. Szukając odpowiedniego rozwiązania natkniemy się na dwa rozwiązania: wentylację naturalną (grawitacyjną) oraz wentylację mechaniczną. 

Wentylacja grawitacyjna

Produkowane podczas gotowania substancje w formie zanieczyszczeń i zapachów należy zlikwidować. Znaną metodą na pozbycie się zużytego powietrza jest montaż kratek wentylacyjnych rozmieszczonych w pomieszczeniach takich jak kuchnia czy łazienka. Równie istotnym elementem decydującym o działaniu wentylacji grawitacyjnej są okna. Jeżeli są one zbyt szczelnie to o właściwym funkcjonowaniu nie może być mowy. Pomieszczenia można dodatkowo wentylować poprzez uchylanie okien, regularne wietrzenie lub instalację nawiewników. Tak samo wygląda sytuacja w przypadku drzwi, które można wyposażyć w otwory wentylacyjne np. drzwi do łazienki. 

Wentylacja mechaniczna

Wentylacja tego typu pozwala na skuteczną wymianę powietrza w budynkach. W takim wypadku możliwe jest skuteczne współdziałanie wentylacji mechanicznej wraz z zamontowanym okapem lub pochłaniaczem. Kiedy wentylacja grawitacyjna zostaje zaburzona w takiej sytuacji, działanie wentylacji mechanicznej nie jest zagrożone. Okap kuchenny przyłączony pod kratkę wyciągową to skuteczne rozwiązanie, które nie utrudnia działania instalacji wywiewnej. Innym rozwiązaniem jest rozmieszczenie kanału wentylacyjnego ścianę i umieszczenie na jej końcu kratki. Wybierać możemy spośród standardowych kratek z metalu bądź elektronicznych urządzeń. Te ostatnie są otwierane razem z uruchomieniem okapu. Zakup okapu trzeba poprzedzić uwzględnieniem wymiarów kuchni, dopiero wtedy dostosujemy moc urządzenia w zależności do naszych wymagań. Użytkowanie pochłaniacza będzie możliwe w miejscach, gdzie nie ma dwóch kratek, które ułatwiają usunięcie powietrza z pomieszczeń. Pochłaniacz działa w zamkniętym obiegu.