Czy klimatyzacja w domu, firmie może być tania?

Inwestorzy rozważający montaż klimatyzacji w domu lub firmie mogą skorzystać z szeregu udogodnień. Dostępne na rynku urządzenia są co prawda zasobożerne, umożliwiają jednak obniżenie kosztów przy wyborze modeli o mniejszym zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Popularność klimatyzacji rośnie wraz ze zmianami klimatu i jej montaż bywa nieodzownym elementem w przedsiębiorstwie. Rachunki za prąd mogą mocno obciążać posiadany budżet. Istnieje jednak rozwiązanie, które wybiera coraz większa grupa inwestorów. 

Docieplony budynek i zmiany klimatu

Obecnie projektowane budynki charakteryzują się coraz lepszymi współczynnikami przenikania ciepła. Wynika to z chęci oszczędności na rachunkach za energię cieplną. Inwestorzy starają się więc zapewnić doskonałą izolację wszelkie przegród zewnętrznych w budynku w celu ograniczenia ucieczki ciepła w okresie zimowym. Niestety takie rozwiązanie sprawia, że w okresie letnim coraz trudniej jest jest o odprowadzenie ciepła z wnętrza budynku. Jest to szczególnie dokuczliwe w firmach, gdzie pracuje duża liczba urządzeń elektrycznych. Generują one ciepło, którego nie można pozbyć się w łatwy sposób. W przypadku domów jest podobnie, jednak z mniejszym nasileniem liczby urządzeń elektrycznych. Projektowanie obecnie budynki charakteryzują się często użyciem dużych przeszkleń w celu doświetlenia poszczególnych pomieszczeń. Rodzi to kolejny problem w postaci silnego nagrzewania się wnętrza domu. Zarówno w firmie, jak i budynku mieszkalnym coraz trudniej jest o uzyskanie komfortowych warunków do życia i pracy bez użycia „wspomagania”. Takim pomocnym narzędziem jest właśnie klimatyzacja, zasobożerna, jednak zapewniająca codziennie wygodę i chłód. Jest ona często wręcz niezbędna ze względu na zmiany klimatu i panujące w okresie letnim upały. Często trwają one tygodniami i uniemożliwiają komfortowe życie w domu lub pracę w firmie. Czytaj więcej: http://fotowoltaika-polska.pl

Darmowa klimatyzacja dzięki inwestycji w fotowoltaikę?

Jednym z proponowanych przez specjalistów rozwiązaniem jest montaż instalacji fotowoltaicznej w celu schłodzenia budynku. W okresie letnim to właśnie panele słoneczne charakteryzują się największą wydajnością i produkują wystarczającą ilość energii do zasilenia zasobożernych klimatyzatorów. Pomocne są również pompy ciepła, przy użyciu których w prosty sposób schłodzimy dom nie wydając ani grosza. Pompa ciepła korzysta z chłodzenia aktywnego lub też wykorzystuje system chłodzenia naturalnego przy użyciu niskiej temperatury przy gruncie. Do zasilenia pompy ciepła, jak i systemów klimatyzacji wystarczy montaż paneli słonecznych na dachu budynku. Przeciętna instalacja PV generuje wystarczającą ilość energii niezbędną do obsługi urządzeń domowych i klimatyzacji. Jednorazowy koszt zakupu systemu fotowoltaiki jest co prawda pewnym wydatkiem, jednak na przestrzeni lat zwraca się i to nawiązką. W firmach z kolei istnieje możliwość zastosowania magazynów energii. Wówczas energia elektryczna pozyskiwana ze słońca może być wykorzystana w razie zapotrzebowania zakładu. Tak przygotowany system pod względem energetycznym jest niemal samowystarczalny.