Czy w hali potrzebne są alarmy przeciwpożarowe?

Zastanawiając się nad tym ważnym z punktu widzenia bezpieczeństwa budynku pytaniem trzeba rozważyć częstotliwość występowania pożarów w obiektach. Jak pokazują ostatnie zdarzenia odpowiedź powinna być oczywista i bezkompromisowa, montaż systemów ochrony ppoż w halach to konieczność. Groźnym pożarem, który dotknął w ostatnim czasie halę magazynową w Zielonej Górze było zdarzenie z ostatniej soboty. 

W zdarzeniu brało udział dwadzieścia zastępów straży pożarnej, a samo zgłoszenie wpłynęło z samego rana tuż po godzinie 5. Płomienie obejmowały całkiem sporą halę magazynową o wymiarach 70 x 15 metrów. Podczas próby gaszenia pożaru doszło do zawalenia się dachu do wewnątrz. Hala objęta pożarem zlokalizowana jest przy ul. Solidarności, z dala od innych zabudowań. Płomienie objęły materiały spożywcze, składowisko opon, elementy małej gastronomii oraz pojazdy dostawcze zaparkowane w pobliżu budynku. Swoją pomoc zaoferowały miejscowe jednostki Państwowej i Ochotniczej Straży Pożarnej. Do gaszenia ognia wezwano również pojazd z cysterną z Krosna Odrzańskiego. Trudności w opanowaniu sytuacji wynikały ze zbyt małej ilości wody. Ponadto niemożliwe było zwiększenie ciśnienia w sieci wodociągowej, gdyż uszkodzeniu mogłaby ulec instalacja. Nie wpłynęło to jednak na finalnie powodzenie akcji gaśniczej, a ogień z czasem udało się opanować.

Takie momenty pokazują jak ważne jest wyposażenie budynków w instalacje przeciwpożarowe. Mogą to być czujniki dymu, alarmy przeciwpożarowe oraz inne elementy poprawiające bezpieczeństwo wewnątrz obiektów. Hale składujące materiały są szczególnie narażone na występowanie groźnych pożarów. Wystarczy zwarcie instalacji elektrycznej, awaria maszyny lub nieodpowiedzialność pracowników, aby doszło do bardzo poważnego zdarzenia z ogniem w roli głównej.