Fotowoltaika w Polsce. Jak wypadamy na tle Europy?

Polska staje się bardzo perspektywicznym miejscem dla inwestycji w fotowoltaikę. Tak wynika z najnowszej analizy sektora energetycznego, która została przeprowadzona przez firmę konsultingową GlobalData w Londynie. Prognoza na najbliższe lata wskazuje, iż Polska może zyskać miano „gorącego rynku” dla instalacji PV w Europie. W listopadzie ubiegłego roku potencjał fotowoltaiki w Polsce osiągnął pułap 1,2 GW. 

Jak pokazują wstępne szacunki polskiego rządu, do końca roku możliwe będzie uzyskanie potencjału nawet 1,5 GW. Nawet jeżeli osiągniemy niższy potencjał to wynik na poziomie 1,2-1,3 GW należy uznać za duży sukces. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę historię rozwoju instalacji fotowoltaicznych w naszym kraju. W podobnym tonie rok podsumowuje również europejskie stowarzyszenie branży PV SolarPower Europe. Według analiz Polsce do końca tego roku znajdzie się wśród pięciu największych rynków fotowoltaiki w Europie. W kwestii potencjału zamontowanych instalacji fotowoltaicznych wyprzedzają nas tylko Hiszpanie (4,7 GW), Niemcy (4 GW), Holendrzy (2,5 GW) i Francuzi (1,1 GW). Tendencja ta ma zostać utrzymana dzięki realizacji kolejnych aukcji dla dużych instalacji oraz programom wspierających prosumencką fotowoltaikę. Za ilością małych i dużych inwestycji idzie w parze coraz większe zainteresowanie branży PV. 

Analiza GlobalData

Analitycy prezentują równie interesujące wnioski w perspektywie najbliższych kilku lat. Według nich do końca 2022 roku zainstalowany potencjał energetyki OZE w Polsce może osiągnąć wynik nawet 3,15 GW. Jeżeli prognozy się sprawdzą to będzie to trzykrotność obecnie osiąganych wyników. W analizie zwrócono uwagę na udział mikroinstalacji w ostatecznym wyniku produkcji energii z odnawialnych źródeł. Przede wszystkim wymienia się tu instalacje fotowoltaiczne, których realizacja jest możliwa dzięki unijnym dotacjom, a także rządowym programom. Jednym z programów wspierających inwestorów w skali mikro jest program „Mój Prąd”. Zredukowany został podatek VAT z 23% do 9% dla mikroinstalacji. To według prognoz stanowi bardzo istotne wsparcie całego sektora fotowoltaicznego w Polsce. Więcej aktualności ze świata fotowoltaiki znajdziesz tutaj: http://dotacje-fotowoltaika.com.pl

Przyszły rok powinien przynieść utrzymanie rosnącej tendencji dla instalacji fotowoltaicznych. Wszystko to za sprawą realizowanych aukcji oraz programów wspierających inwestycje. Analitycy dostrzegają zainteresowanie polskim rynkiem dużych inwestorów. Jako przykład prezentowana jest elektrownia fotowoltaiczna chińskiej firmy Sinogy Electric Engineering. Projekt zakłada budowę farmy PV o mocy do 600 MW. Ponadto zauważalne jest również zwiększone zainteresowanie polskich koncernów energetycznych w odnawialne źródła energii. Widać to wyraźnie po działalności Polskiej Grupy Energetycznej. Zapowiedziała ona w najbliższym czasie realizację kilku dużych projektów fotowoltaicznych o mocy do 2,5 GW.