Ile wynoszą przepisowe wymiary garażu?

Wybór wielkości garażu może przysporzyć o ból głowy. Pytanie o wymiary pojawia się wszędzie tam, gdzie rozważamy zakup kolejnego auta lub zagospodarowanie budynku jako mini warsztat. Minimalne rozmiary możemy przecież zwiększyć dysponując odpowiednią przestrzenią na działce. Pozwala to optymalnie wykorzystać przestrzeń. 

Aktualne przepisy wskazują na minimalne wymiary garażu, które musi spełnić budynek. Dla stanowiska postojowego garaży przyjęto szerokość przynajmniej 2,5 metra oraz długość 5 metrów. Jeśli zaś chodzi o odległość boku ściany do pojazdu to wolna przestrzeń musi wynosić minimum 0,3 m. Doświadczenie oraz porównanie wymiarów wielkości pojazdów pozwala stwierdzić, że absolutnym minimum dla garażu są wymiary 3,1 metra na 5,6 metra. W takim garażu zaparkujemy pojazd, jednak o spełnieniu funkcji warsztatu mowy być nie może. Przepisy określają również wysokość konstrukcji, minimalna wartość wynosi 2,2 m. Wartości te można zwiększać szczególnie, gdy mamy do czynienia z domownikami o różnej budowie. Bardzo wysoki kierowca musiałby schylać się nieco, aby mieć pewność, iż będzie mógł wygodnie korzystać z garażu.

Planuj z wyprzedzeniem

Garaż zazwyczaj ma służyć przez wiele lat. Istotny jest więc nie tylko montaż bramy garażowej wysokiej jakości, lecz uwzględnienie wystarczającej ilości miejsca dostosowanego do naszych potrzeb. Jeżeli zechcemy w przyszłości kupić drugie auto lub gromadzić w garażu inne przedmioty to szybko okaże się, że wewnątrz mamy zbyt mało miejsca. Większy garaż jest wygodne szczególnie pod względem przetrzymywania tam przedmiotów wykorzystywanych wiosną i latem. Mówimy tu o kosiarce, oponach, rowerze, czy przyczepce do auta. Obiekt o większych wymiarach będzie komfortowym rozwiązaniem, ponieważ wewnątrz pomieścimy potrzebne urządzenia, ale także znajdzie się miejsce na niewielki warsztat. Zobacz także: http://okna-tomczak.pl/bramy-garażowe